fbpx

הודעות חדשות

*לאחר שבוע תנודתי, מדדי המניות בוול סטריט סיימו את השבוע האחרון עם ביצועים חיוביים לאחר עליות חזקות שנרשמו ביום שישי בתגובה לדו"ח התעסוקה שהפתיע כלפי מטה.* מדד ה-S&P500 עלה במהלך השבוע החולף ב-0.5%, נאסד"ק ב-1.4% והדאו-ג'ונס ב-1.1%. *עונת הדו"חות המשיכה לתמוך בסנטימנט החיובי בשווקים,* לאחר שחברת אפל הכתה את התחזיות ואף הכריזה על תכנית לרכישת מניות בהיקף הגבוה ביותר אי פעם של כ-110 מיליארד דולר (BuyBack). *בשוק האג"ח, במהלך השבוע החולף התשואות רשמו ירידה לכל אורך העקום, דבר שתמך גם כן בשוק המניות* כאשר התשואה ל-10 שנים ירדה ב-17 נ"ב לרמה של 4.50% והתשואה לשנתיים ירדה בכ-15 נ"ב לרמה של 4.81%.

*בהחלטת הריבית שהתקיימה בשבוע שעבר, ריבית הפד נותרה ללא שינוי ברמה של 5.50%-5.25%, בהתאם לציפיות.* בניגוד להודעות הריבית הקודמות, בהודעה זו ציינו כי "בחודשים האחרונים לא נרשמה התקדמות לעבר יעד יציבות המחירים של 2%". משפט זה מרמז על כך שהפחתות הריבית כמובן נדחו ביחס לתחזית האחרונה של הפד, לא משהו שהפתיע את השוק שכבר הבין זאת עוד לפני החלטת הריבית. כמו כן, בפד הודיעו כי החל מחודש יוני קצב ה-QT (צמצום כמותי) יאט מ-60 מיליארד דולר ל-25 מיליארד דולר.

*במסיבת העיתונאים, פאוול ציין שהעלאת ריבית כנראה לא על השולחן, ואילו הפחתת ריבית צפויה לצאת לפועל מהר יותר ב-2 תרחישים* –
1. חולשה משמעותית בשוק העבודה
2. האינפלציה תעשה את דרכה ליעד (גם אם הכלכלה תישאר חזקה)

*אם כבר חולשה בשוק העבודה, דו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי החזיר לשולחן את תרחיש "הנחיתה הרכה",* כאשר תוספת המשרות הסתכמה ב-175 אלף (צפי 240 אלף) לאחר נתונים חזקים מתחילת השנה, אך נזכיר כי נתון בודד אינו מצביע על מגמה. שיעור האבטלה עלה מעט מ-3.8% ל-3.9% וקצב הגידול השנתי של השכר האט מ-4.1% ל-3.9%.

*לגבי האפשרות השנייה, כל עוד הפעילות הכלכלית ושוק העבודה יישארו חזקים, פחות סביר שהאינפלציה תרד לכיוון היעד. אך גם כאן, יכול להיות שהכלכלה האמריקנית מתחילה להתקרר.* מייד לאחר דו"ח התעסוקה, פורסם מדד מנהלי הרכש בענפי השירותים (ISM) לחודש אפריל שהצביע על התכווצות בפעילות לראשונה מאז דצמבר 2022, עם ירידה מ-51.4 נק' ל-49.4 נק' (מתחת ל-50 נק' – רמה המצביעה על התכווצות בפעילות, ולהפך). מוקדם יותר השבוע, מנהלי הרכש בתעשייה הצביע גם הוא על התכווצות עם ירידה מ-50.3 נק' ל-49.2 נק'. *בעוד שרכיבי הפעילות הכלכלית הם אלה שדחפו את מדדי מנהלי הרכש כלפי מטה, רכיבי המחירים רשמו עליות מהירות, דבר שמאותת בינתיים על המשך לחצי המחירים הגבוהים.*

*שורה תחתונה, בפד מכוונים להפחתת ריבית אך ימשיכו להמתין בינתיים להתקררות האינפלציה ושוק העבודה. הבעיה – ככל וימשיכו להמתין, כך הם צפויים לפספס את הרכבת והכלכלה עשויה לגלוש להאטה מהירה יותר.* בשווקים עברו לתמחר כמעט 2 הפחתות ריבית עד סוף השנה, כשהראשונה צפויה לצאת לפועל בספטמבר (בהסתברות של כ-88%).

***המידע המצוין לעיל הינה בגדר של ייעוץ בכלי תקשורת כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה – 1995. לפיכך מידע זה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם כך שהמידע אינו מתייחס בין היתר לפרמטרים של לקוחות מסוימים. על כן, מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות אישי לפי קבלת החלטות השקע כלשהן. לא תתקיים שום אינטראקציה בקשר עם המידע לעיל בין עורכי המידע ו/או הנהלת התוכנית ללקוחות התוכנית, לרבות בדרך של שאלות ותשובות. הנהלת התוכנית לא מבצעת בהכרח בדיקות אמינות לכל המידע המפורט לעיל אך היא מניחה שהוא אמין ומקצועי. בכל אופן, הנהלת התוכנית לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לכל נזק ו/או הפסד לתלמיד כלשהו של התוכנית ו/או לצד ג' כלשהו כתוצאה מהסתמכות על המידע לעיל, ככל ייגרם. אין בשימוש במידע זה ערובה להשגת תשואה חיובית כלשהי ו/או לכך שלא ייגרמו הפסדים למסתמכים עליו. המידע אינו מתיימר להכיל את כל המידע הנדרש לתלמידים לצורך קבלת החלטות השקעה כלשהן.